اخیرا به این زمینه اشارات زیادی شده به خصوص در کتاب مشهور how to beat small stakes poker tournaments  که برعکس اکثر کتاب های دیگر که پیشنهاد میکنند یک استراتژی قدیمی بکار ببرید و امیدوار باشید به تصاحب امتیازات رقبایتان که هیچوقت هم fold نمیکنند،به شما میگوید که در واقعیت باید  با توجه به رفتار حریف استراتژی هایی بکار ببرید که حداکثر استفاده را از او بکنید و میزان تهاجم خود در بازی را بالا ببرید که در ادامه مطلب به چند نمونه از نکات مهم و قابل توجه در مورد بازیکنان خواهیم پرداخت.

تمرکز روی حریف

هرچند هیچ راه قطعی ای برای بردن همیشگی هیچکس در پوکر وجود ندارد اما اگر تمام طول بازی حواستان روی کارت های خودتان؛موقعیتتان و chip هایتان باشد قطعا بازنده خواهید بود! خوشبختانه در بازی های غیر انلاین و حضوری شما امکان خواندن چهره اشخاص و زبان بدن انها هستید و باید در تمامی مراحل بازی روی تک تک افراد تمرکز کنید تا متوجه حرکت بعدی , افکار و میزان قدرت کارت هایشان بشوید.نویسنده این کتاب به شدت توصیه میکند نکات روانشناسی مختصری را در ذهن یا note pad  خود نگه دارید.برای این کار خیلی مهم است که کارهای اشتباه افراد را قید کنیم.

برای مثال اگر کسی  bet  های خیلی کم ارزش یا خیلی زیاد در flop بست,  یا کارت هارا به صورتی گرفت که کسی قادر به دیدن انها بود یا حتی خودش قادر به دیدن انها نبود و و و…

بهتر است سعی کنید موقعیت fold  کردن را از حریف بگیرید.تا وقتی که خودتان بخواهید او اینکار را بکند.برای مثال اگر متوجه شدید او با دست های ضعیف شرط های بزرگ میبندد و برعکس؛باید روی دست های ضعیف خود raise  کنید و او را مجبور به fold .و اما اگر دست قوی ای داشتید.باید کال کنید چرا که حریف شما در صورت raise  کردن شما جا خواهد زد.

سه نوع متداول افرادی که small stakes  بازی میکنند

1:کسانی که دست های زیادی بازی میکنند

2:کسانی که خیلی کم بازی میکنند

3:کسانی که درست و به اندازه بازی میکنند و زیرکانه عمل میکنند

هرچند تمامی افراد این دسته خصوصیات مشابهی دارند.اما اگر به خوبی توجه کنید و هوشمندانه ان ها را تمیز دهید میتوانید.به راحتی جیب هایتان را پر از پول کنید.

کسانی که دست  های زیادی بازی میکنند

خود این دسته به انواع مختلفی تقسیم میگرد اما اساسا میتوانیم به دودسته زیرتقسیم کنیم/

1(کسانی که دست های زیادی به صورت منفعل بازی میکنند)

این دسته از افراد مکررا لنگ میمانند و در مقابل بزرگترین raise ها تنها به امید اینکه بتوانند با flop  خوب پیش بروند،کال میکنند

معمولا کارت های حاشیه ای دارند و به صورت منفعل رفتار میکنند.چون تقریبا همیشه با دست های خوب raise  میکردند.البته این دسته هر از گاهی برایتان bluff میزنند.اما معمولا اگر با این تصور بازی را  پیش ببرید که  درحال پنهان کردن کارت های کم ارزش هستند،تصمیم درستی خواهید گرفت.

2(کسانی که دست های زیادی به صورت تهاجمی بازی میکنند)

این افراد رقبای سخت تری نسبت به نمونه قبلی هستند . تشخیص اینکه چه زمان در حال bluff زدن هستن گیج کننده است

انها به صورت تهاجمی بازی میکنند چون یاد گرفتند اکثر بازیکنندگان مستقیم به جلو حرکت میکنند و همچنین اکثر انها نمیخواهند bet  های زیادی را بدون دست باارزشی کال کنند.این به انها کمک میکند هروقت که احساس ضعف کردند bet کنند که در جایگاه اول زمانی است که حریف check  میکند.این افراد معمولا در بازی های small stakes  برنده هستند هرچند توسط افرادی که نحوه برخورد را با این دسته بلدند به راحتی شکست میخورند.

دسته (کسانی که خیلی کم بازی میکنند) هم به دو بخش منفعل و مهاجم تقسیم میشوند

1(کسانی که خیلی کم و به صورت منفعل بازی میکنند)

این دسته از افراد به ندرت chip  روی میز میگذارند به خصوص بعد از flop. حین بازی متوجه خواهید شد که انها به شدت از از دست دادن تمام کارت هایشان میترسند. بعضی انها حتی با قوی ترین کارت ها هم fold  میکنند و با کارت هایی که (فکر میکنند) با ارزش هستند هرگز fold نمیکنند.و اگر از کارت هایشان مطمین نباشند فورا بعد از flop ، fold میکنند.اکثر این افراد معتقدند هدف از بازی پوکر شرط بندی و وارد کردن پول و بعد حبس کردن و نجات دادنش است.

برای شکست دادن این تایپ راه های زیاد و اسانی هست از جمله استفاده از این فکت که انها به سرعت fold میکنند.شما به راحتی میتوانید با fold کردن این تایپ را که به شدت محافظه کارانه بازی میکنند شکست دهید!به نظر عجیب می اید اما هر زمانی که شما در برابر این بازیکنان (اگر مطمین هستید دست خوبی دارند) واکنشی نشان ندهید مقدار زیادی پول را نجات داده اید.

2 (کسانی که خیلی کم  و به صورت تهاجمی بازی میکنند)

این دومین تایپ معمول در پوکر است.این بازیکنان معمولا تعدادی کتاب قدیمی درمورد پوکر مطالعه کرده اند که پیشنهاد میکنند.قبل از انجام حرکتی منتظر یک دست خوب بمانند ؛ و در نهایت یا pot را ببرند و یا بدون برد و باخت خودشان را کنار بکشند.ان ها به صورت واضح نقاط ضعفی دارند که میتوانید استفاده کنید.بعید نیست که ببینیم وقتی دست خوبی دارند تا3 big blind  ؛raise میکنند و ترجیح میدهند.یا به امید turn ادامه دهند یا flop.

انها یاد گرفته اند که با دست ها ی خوب raise کنند . با هرچیز دیگری fold.بهتر است تقریبا هیچوقت با دست  K – Q در مقابل این بازیکنان تا قبل از flop ، raise  نکنید.

کسانی که درست و به اندازه با روشی هوشمندانه بازی میکنند

این دسته از بازیکنان اکثرا از small stakes به بازی های جدی تر و بزرگتری منتقل میشوند که میتوانند پول بیشتری برنده شوند.یکی از نشانه های اینکه حریف سختی دارید این است که انها small pot های زیادی را میبرند و بدون دست خوب در large pot   ندرت شرکت میکنند.

از اصلی ترین روش های شکست دادن این دسته این است که زیرکانه تر و سریع تر از انها عمل کنید و با مقدار بیشتری بعد از انها raise کنید.راه دیگر این است که وقتی مطمین شدید میخواهند مقدار زیادی پول را توی pot بگذارند fold کنید. توجه داشته باشید که شما به خاطر اشتباه های رقبایتان است که در پوکر برنده میشوید.پس بهتر از بازی با کسانی که از شما قوی تر هستند خودداری کنید.اما اگر خود ماهر هستید و یا قصد تبدیل شدن به ان را دارید. باید بدانید نفر مقابل چه تصوری از شما دارد.

توجه!

اهمیت توجه به کارهای افراد دور میز را به هیچ عنوان فراموش نکنید(اگر میخواهید در پوکر برنده باشید)

اگر در بازی های small stakes نهایت تلاش خودتان برای پیشرفت را نکنید هیچوقت اماده رفتن به مراحل بالاتر نمیشوید

اجازه ندهید متوجه افکار شما و این که روی چه کسی متمرکز شدید بشوند و همچنین نگذارید صدای برخورد chip  ها و یا هرچیز دیگری تمرکز شمارا به هم بزند.پیشنهاد میکنم چه اوضاعتان در pot  بغرنج است چه نه  chip  هایتان را هم بهم نریزید.هرچند این اقدام به نظر بی ضرر می اید اما خود یک عامل حواس پرتی است.زیاد به خود سخت نگیرید اما لحظه ای را صرف چیزی به جز تمرکز روی بازی نکنید.

جمع بندی

بعد از خواندن این مطلب شما اطلاعات پایه در مورد بازیکنان پوکر و نحوه برخورد با انها را به صورت مختصر بدست اورده اید.فراموش نکنید که هیچ چیز به اندازه تمرین کردن موثر نیست،از ریسک کردن و باختن نترسید . نکات مهم هر بازیکن و هر بازی را یادداشت کنید و حالا که امادگی بیشتری دارید با بازی در سایت لایو بت خودتان را به چالش بکشید.